Anasayfa > Etkinlikler > Geçmişteki Etkinliklerimiz > 2010 > 1 Mayıs Leyla Gencer Anma Konseri

1 Mayıs Leyla Gencer Anma Konseri

 • Otilia Radulescu İpek Soprano
 • Stare Çelebi Mezzosoprano
 • Hüseyin Kaya Piyano

1 Mayıs 2010 Cumartesi Saat 19.30

Marmara Koleji Konser Salonu
FROM THE PAST TO THE FUTURE HAND IN HAND FOR ART CULTURE

PROGRAM29530_393594422139_825312139_3906841_5348070_n1

 • Ah mio cor , schernito sei – G.F.Haendel-Alcina, Stare Çelebi
 • Non disperar – G.F.Haendel-G.Cesare, Otilia R. İpek
 • Ich liebe dich – Grieg-Lied, Stare Çelebi
 • Solveig lied – Grieg-Lied, Otilia R.İpek
 • Mon coeur s’ouvre a ta voix – C.Saint-Saens-Samson & Dalila, Stare Çelebi
 • O mio babbino caro – Puccini-Gianni Schicchi, Otilia R.İpek
 • Stride la vampa – G.Verdi-Il Trovatore, Stare Çelebi
 • The threes on the mountain – C.Floyd-Suzannah, Otilia R.İpek
 • Non t’accostare all’urna – G.Verdi, Stare Çelebi
 • Adio del passato – G.Verdi-La Traviata, Otilia R.İpek
 • Habanera – G.Bizet-Carmen, Stare Çelebi
 • Summertime – Gerschwin-Porgy and Bess, Otilia R. İpek
 • Belle nuit – J.Offenbach-Les contes des Hoffmann  (duet), Otilia R.İpek & Stare Çelebi

29530_393594802139_825312139_3906843_5767037_n1OTİLİA RADULESCU İPEK – SOPRANO

Romanya’nın Piteşti şehrinde doğdu.Müzik eğtimine 8 yaşında keman dersleri alarak başladı. İlk şan derslerini 15 yaşında  prof.Cornelia Voica’dan  aldı ve Romanya’da birçok gençlik festivaline katılıp ödüller kazandı.Lise eğitimini tamamladıktan sonra bir süreliğine doğdu şehirdeki”Al.Davila” müzikal tiyatrosunun kadrosuna katılıp solist olarak sahne aldı.
1991’de Turkiye’ye yerleşti ve burada müzik eğtimine devam etti. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı şan bölümüne girdi ve Ayşe Sezerman Ünel ile calıştı.1998’de İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde açılan kadro sınavını kazanıp koro sanatçısı oldu.2000 yılında 3. Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması’nda kazandığı ikincilik ödülü yeni kapılar açtı. Opera da solo roller almaya başladı.Ilk rolü E.Humperdinck:”Hansel und Gretel”’de “Sandmadchen” oldu. Aynı yıl,operadaki yoğun çalışmalarına rağmen üniversite eğtimini tamamlamakta kararlı olduğu için sınavlara girip aynı konservatuvarın lisans bölümüne Gül Sabar’ın sınıfında  başladı.Ardından ,hem tahsil,hem de önemli sahne performanslarıyla dolu  yoğun bir döneme girdi.Leyla Gencer ve Giovanna Canetti’nin masterclass seminerlerine katıldı.2007 yılında mezun oldu ve bu zaman zarfında solist olarak birçok operada rol aldı :G.Verdi” Un Ballo in Maschera”-Oscar, A.Borodin “Prince İgor”-Polovitsian Girl, W.A.Mozart “Don Giovanni”-Zerlina,W.A.Mozart:”La finta giardiniera “-Sandrina ,G.Verdi “La Traviata”-Violetta Valery, G.Donizetti “L’elisir d’amore “-Adina, G.Bizet”Les pecheurs de perles”-Leila , W.A.Mozart “Die Zauberflöte”-Pamina. 2007-2008 sezonunda Türkiye’de ilk defa oynanan iki operadaki baş röllerini üstlendi : G.Puccini”La Rondine” -Magda ve V.Bellini:”İ Capuleti e i Montecchi”-Giulietta. Prömyerleri 2008-2009 sezonunda yapılan G.W.Gluck”Orfeo ed Eurydice” ve  yeni G.Verdi “La Traviata” prodüksyonlarındaki  baş rollerini bu sezon da yorumlamaya devam ederken, prömyeri 2010da  yapılan W.A.Mozart “Le Nozze de Figaro” operasında Contessa Almaviva rolüyle  karşımıza çıkıyor.
Bunların yanısıra hem Türkiye ,hem de yurtdışında zengin  resital ,konser ve oda müziği çalışmaları sürdürdü.CRR Senfoni Orkestrası eşliğinde W.A.Mozart “Requiem”, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile  A.Dvorak”Stabat Mater”,J.Haydn-“Die Schöpfung”ve W.A.Mozart “Requiem”,Avrupa Korosu ile birlikte W.A.Mozart “Missa in C minor” ve G.Donizetti “Requiem” eserlerindeki soprano solo partilerini seslendirdi .2000 yılında Bursa  Senfoni Orkestrası’yla ,2001de IUDKonservatuvarı Senfoni Orkestrası’yla Almanya Bochum’da  ve 2008’de Romanya’da Pitesti Filarmoni Orkestrası’yla resitaller verdi.2002’den bu yana Ametist Klarinet Beşlisi’yle de sahneye çıkan sanatcı , aynı grupla Uluslararası İstanbul Festivali’nde ,Slovenya,Lituanya, Letonya,Estonya ve Pakistan turnelerinde ve İstanbul Klarnet korosu konserlerinde yer aldı.
Çalıştığı en önemli orkestra şefleri arasında Alexander Rahbari,Antonio Pirolli,Mosche Atzmon,Tadeusz Strugala,Peter Valentovic,Bujor Hoinic,Peter Vronsky,Serdar Yalcın,Nezih Seckin ,Burak Tuzun bulunmaktadır ; eserlerlerinde rol aldığı önemli rejisorlerden de  Günter Roth, Beppe de Tomasi,Dimitri Bertman,  Yekta Kara ,Aytac Manizade’ yi sayabiliriz.
Istanbul Devlet Operası’nın yanı sıra  ,2007 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı  Sahne Sanatları Bölümünde  Opera Anasanat Dalı’nda da öğretim görevlisidir.

STARE ÇELEBİ-MEZZOSOPRANO 

İstanbul ‘ da doğmuştur . Şan eğitimine 1998 yılında, Müjdat Gezen Sanat Merkezinde Yüksel Örses ile başlamıştır. 2000 yılında Licinio Montefusco’nun şan sınıfına katılan sanatçı, 2004 yılında okuldan mezun olmuş ve  aynı yılın Mayıs ayında İstanbul  Devlet Opera ve Balesinin açmış olduğu sınavda başarı göstererek kuruma kabul edilmiştir. Kuruma kabul edildiği yıldan itibaren,  yurt içi ve  yurt dışında, solist olarak bir çok konser ve operada  rol almıştır. Oynadığı rollerin başlıcaları şunlardır: Die Zauber flöte (3.Dame), Elektra (Klytamnestra), La Rondine (Suzzy),  Aida (Amneris),  Die lustige Witwe (Slyviane), Le Nozze di Figaro (Marcelina),  Les Contes D ‘Hoffmann (Nicklausse), Adriana Lecouvreur  (Principessa).
Önemli  konserleri  arasında, 2009 yılında Kosova Prizren ve Prishtina konseri, Antalya Devlet Opera ve Balesi 10.yıl kutlamaları konseri,  Haliç Üniversitesi  2008-2009 öğretim yılı açılış konseri,  2007-2010 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesinde düzenlenen çeşitli konserler  ve 2002 yılında St. Esprit Katedralinde yapılan noel konseri sayılabilir.
Çalıştığı önemli orkestra şefleri arasında da: Antonio Pirolli, Marcus Baisch, Raul Grüneis, Alexandru Samoila, Tulio Gagliardo Varas, Espartaco L.Terry, Murat Kodallı, Serdar Yalçın, Peter Valentovic ve Rengim Gökmen bulunmaktadır.
Ayrıca,  Leyla Gencer, Mauro Trombetta, Giovanni Caretti, James Norris ve Laurent Pillot’nun ustalık sınıflarına katılmıştır.
Şan çalışmalarına, İstanbul Devlet Opera ve Balesinde halen Licinio Montefusco ile devam etmektedir.

HÜSEYİN  KAYA  -PİYANO

İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yüksek Piyano ve Oda Müziği bölümlerinden 1986 yılında mezun oldu.Eğitimi sırasında Prof.Ersin Onay,Gülsin Onay (Devlet Sanatçısı) ve Judith Uluğ gibi çok değerli hocalarla çalıştı.

1987 yılında İstanbul Devlet Opera ve Bale’sinde piyanist ve korrepetitör olarak göreve başladı.Bugüne dek 50 ye yakın Opera,Operet ve Müzikal de görev aldı.Bunlardan bazılarında Müzik Yönetmenliği görevini üstlendi.Yönettiği eserlerden bazıları: Sihirbaz Oz, Kuş Adam ve Prens ,She Loves Me , Medium, Konsolos, İnsan Sesi, Fantastik ..1989 ve 1994 yıllarında Evita müzikal’ inde Korrepetitör ve Şef Yardımcısı olarak yer aldı.
İstanbul Devlet Opera ve Bale’sinde eser sahneleyen çok sayıda uluslararası rejisör ve orkestra şefi ile birlikte çalıştı .
Eğitmenliği’nin yanı sıra, halen  bazı kuruluşların Sanat Yönetmenliğini  de yapmaktadır.
Yurtiçi ve yurtdışında birçok solist’le konser perfomansı yapmanın yanısıra,radyo ,televizyon ve stüdyo kayıtları gerçekleştiren sanatçı ,halen İst.Devlet Opera ve Balesi’ nde Piyanist-Korrepetitör ve Müzik Yönetmeni olarak görevini sürdürmektedir .

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.