Anasayfa > Etkinlikler > Geçmişteki Etkinliklerimiz > 2010 > 16 Ocak Heraklia-İzmir Kültür Gezisi- İzmir Devlet Opera Balesinde 2 Opera

16 Ocak Heraklia-İzmir Kültür Gezisi- İzmir Devlet Opera Balesinde 2 Opera

Kültür Sanat Gezilerimiz Bünyesinde İzmir’deydik

Derneğimiz, kış aylarında düzenlediği konserlerin, yılbaşı sokak şenliklerinin ardından, kültür turları düzenlemeye de devam ediyor. Cumartesi günü, Akustik Travel güvencesiyle, 45 kişilik bir otobüsle, Bodrum’dan yola çıkarak, Bafa-Heraklia’yı ziyaret ettik. Rehber eşliğinde, hava koşullarının olumsuzluğuna rağmen yöre kısa süreli de olsa gezildi. Ortaklar’da çöp şiş yenildikten sonra, İzmir Arkeoloji müzesi ziyaret edildi. Borsa Lokantası’ndaki akşam yemeğinin ardından, Elhamra İzmir Devlet Opera ve Balesinde iki oyun izlendi.

İSPANYA’DAN İZMİR’E

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nden emekli olarak Bodrum’a yerleşen, Karsanat Derneği Başkanı Gülderen Erdoğmuş’un titiz seçimi ile izlenen 2 ayrı opera büyük beğeni topladı. İspanyol Manuel de Falla’nın 2009 da Türkiye prömiyeri yapılan operası “La Vida Brenve” (Kısa Hayat) , Şef Miquel Ortega’nın yönetimindeki orkestranın coşkulu müziği ile , İspanya’dan Flamenko esintileri, Sevda Aksaoğlu’nun 19.yüzyıl başlarına götüren muhteşem kostüm ve Tayfun Çebi’nin dekorları ile izleyicileri İspanya’ya götürmeyi başardı. Bale gösterisi de , operanın bir parçasıydı.

Dakikalarca ayakta alkışlanan diğer opera ise, Ruperto Chapi’nin “Lamuerte De Garcılaso” (Garcılaso’nun Ölümü) adlı eseri idi. İzmir’in yağışlı ve soğuk havasına rağmen, Karsanat gurubu gün içinde yaşadıkları güzelliklerden son derece memnun ayrıldılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.