Anasayfa > Etkinlikler > Geçmişteki Etkinliklerimiz > 2011 > 28 Şubat Kentimdeki Kale Resim Yarışması

28 Şubat Kentimdeki Kale Resim Yarışması

179682_123506814388637_100001879576224_169206_891355_nBODRUM’DA “Kentimdeki Kale” seçmeleri yapıldı

“Kentimdeki Kale” resim yarışmasının ön elemeleri yapıldı. Avrupa Şatolar Birliği Derneği’nin (Patrimonium Castellorum Europae – PCE) düzenlediği ve Bodrum Belediyesi ile Karsanat’ın organizasyonunda gerçekleşen “Kentimdeki Kale” konulu resim yarışmasının Bodrum organizasyonu tamamlandı. Bir süre önce Türkiye’den bir tek Bodrum’un üye olduğu PCE Başkanı Jürgen Werobel La Rochelle, seçmeler öncesinde Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u makamında ziyaret ederek, Bodrum Belediyesi’nin Patrimonium Castellorum Europae’ye üyelik beratını kendi eliyle sundu.

6 – 10 ve 11 – 15 yaş kategorilerinde düzenlenen yarışmaya Bodrum Yarımadası genelinden 59 çalışma katıldı. Yarışma şartnamesinde de belirtildiği gibi Bodrum Belediyesi Meclis Salonu’nda toplanan Jürgen Werobel La Rochelle (PCE Başkanı), Gülderen Erdoğmuş (KARSANAT Başkanı), Alp Çağpar (Bodrum Belediyesi Başkanlık Temsilcisi – Seramik Sanatçısı) ve Suar Şeylan (KARSANAT Yönetim Kurulu Üyesi – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) yarışmaya katılan 59 eserden seçme yaptılar.

Yapılan seçme sonucunda, 6 – 10 yaş kategorisinde Seden Özdemir, Melih Soydan, Deya Berker Şaşmaz, Berfin Erdoğan, Öykü Avcı, Kemal Çağlar, Rüya Sanver, Aylin Yasan, Esra Konya, Saffet Tigil, Huriş Sultan Karaman ve Ada Çetintaş, 11 – 15 yaş gurubunda, Defne Şenol, Zeki Doruk Özdemir ve Meltem Başınhan’ın resimleri Haziran ayında Belçika’nın başkenti Brüksel’de PCE Yönetim Kurulu tarafından toplanacak jürünin seçmesine katılmaya hak kazandılar. Bodrum seçmesine katılan eserlerden biri olan Bodrum Sağlık Vakfı’nın engelli öğrencisi 23 yaşındaki İlyas Ören’in seramik eseri de yarışma şartnamesindeki yaş guruplarına uymamakla beraber, PCE Başkanı Jürgen Werobel La Rochelle tarafından özel mansiyonla derecelendirilerek, basılacak kataloğa girmesi için Brüksel’e götürülecek.

189961_131387126933939_100001879576224_211619_5606787_n1JÜRİ HAZİRAN 2011’DE BRÜKSEL’DE TOPLANIYOR.

Haziran 2011’de Brüksel’de toplanacak jüri, Türkiye’den Bodrum ile birlikte Belçika’dan, Lüksemburg’dan, Slovenya’dan, İtalya’dan, Almanya’dan ve Avusturya’dan üye olan, içinde kale veya şato bulunan toplam 12 kentten bu yarışmaya katılacak eserler arasından bir seçme yaparak birincileri belirleyecek. Bodrum jürisi tarafından yapılan açıklamaya göre yarışmaya Bodrum’dan katılan eserler 23 Nisan 2011 tarihinde Bodrum Kalesi’nden alınacak izinle kalenin girişinde bir hafta sergilenecek.

Seçme öncesinde Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u makamında ziyaret eden PCE Başkanı Jürgen Werobel La Rochelle, Bodrum Belediyesi’nin Patrimonium Castellorum Europae’ye üyelik beratını kendi eliyle sundu. Avrupa Şatolar Birliği’nin, Avrupa’daki şatoların tanınırlığını sağlamak gerektiğinde, maddi projelerle desteklemek ve kültürel alışverişlerde bulunmak amacıyla kurulmuş bir dernek olduğunu söyleyen La Rochelle, Nisan ayında Avusturya’daki bir şatoda 19. YY. Osmanlı Kemerleri ve Düğün Başları sergisi yapılacağı gibi şatolarda değişik etkinlikler düzenlediklerini de ifade etti. Ancak 2011 yılındaki en büyük projelerinin “Kentimdeki Kale” ismiyle Avrupa’daki şatoların, kalelerin çocuklar tarafından resimlerle anlatılacağı yarışma olduğunun da altını çizdi.

20 yıldır Bodrum Güvercinlik’te evi bulunan ve Bodrum’u yeryüzündeki müstesna bir köşe olarak gördüğünü Başkan Kocadon’a ileten La Rochelle, Bodrum’un bu birliğe üye olmasından kendisinin ve PCE Yönetim Kurulu’nun duyduğu mutluluğu da iletti. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise bir Bodrumlu olarak bundan gururlandığını ifade ettiği konuşmasında Bodrum Belediye Başkanı olarak tüm gayretinin, Bodrum’un yeryüzündeki bu özel yerini pekiştirmek üzerine olduğunu söyledi. 2012 yılında Patrimonium Castellorum Europae Yönetim Kurulu Toplantısı’nı Bodrum’da yapmalarını da teklif eden Başkan Mehmet Kocadon’a bu nazik davet için teşekkür eden La Rochelle, Yönetim Kurulu Başkanı olarak başta kendisinin bu fikirden çok heyecan duyduğunu ve diğer üyelerin de bunu severek kabul edeceğinden emin olduğunu söyledi.

Patrimonium Castellorum Europae Yönetim Kurulu, 2012 yılında büyük toplantısını Nisan ayında gerçekleştirecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.