Anasayfa > Etkinlikler > Geçmişteki Etkinliklerimiz > 2010 > 6 Kasım 2010 Sezona Merhaba Konseri

6 Kasım 2010 Sezona Merhaba Konseri

Ayşegül Kirmanoğlu Klarnet, Tuba Özkan  Viola

Karsanat Sezon Açılış Konserinde Ayşegül Kirmanoğlu (Klarnet)

73085_461977042139_825312139_5406800_5898098_n1Tuba Özkan (Viyola) Bodrumlu Sanatseverlerle ilk defa buluştu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da “Atatürk’ü Anma Haftası” kapsamında “KONSERLER DİZİSİ”nin ilk konseri ile 6 Kasım 2010 Cumartesi günü Bodrum Marmara Koleji Konser Salonundaki kokteylin ardından, saat 19.30 da sezona merhaba dedik. Konuk klarnet sanatçısı Ayşegül Kirmanoğlu Fransız hükümetinden aldığı bursla Nantes Konservatuarını birincilikle bitirmiş ve Paris’te aldığı birincilik ödülüyle uluslar arası ün yapmış yurt içinde ve dışında birçok konserler vermektedir. Sanatçı halen İstanbul Devlet Senfoni orkestrasında grup şefi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Viyola sanatçısı Tuba Özkan Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarını tamamladıktan sonra Almanya’dan aldığı bursla ünlü Berlin Yüksek Müzik Okulunu birincilikle tamamlamış, yurt dışında birçok masterclass’lara katılmış ve dünyanın en saygın konser salonlarında konserler vermektedir. İstanbul Devlet Senfoni orkestrasının iki değerli sanatçısı bir araya gelerek oluşturdukları ikili ile yaptıkları sıra dışı oda müziği konserleri ile büyük ilgi görüyor. Konserde besteci Esin Gündüz’ün düzenlemeleriyle Mozart – Sonat ve İ.Pleyel “Duo” yanı sıra Martinu’dan “Üç Madrigal” ve G.Jakob’tan “Minyatür süit” seslendirdi.

AYŞEGÜL KİRMANOĞLU, Klarnet İstanbul’ da doğdu. 1974’de Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na girdi. İlk çalışmalarına Tülay Orser ile başladı ve Ahmet Ermakastar ile devam etii. 1983’de İngiliz Kültür Heyeti’nin verdiği bursla ‘’Aberdeen Müzik Festivali’’ne katıldı. 1985’da ise Fransız hükümetinden aldığı bursla Nantes Konservatuarı’na girdi ve bu okulu birincilikle bitirdi. Burada Mehmet Ermakastar, Alain Boeglin,Guy Dangain ve Guy Deplus ile çalıştı. Aynı yıl Paris‘ de Leopold Bellan yarışmasında birincilik ödülü aldı. 2001’da Fransa’nın Nimes şehrinde ‘’Akdeniz’li Klarnetçiler Derneği’’ tarafından düzenlenen seminere davet edildi. 2010’da flüt sanatçısı Sibel Kumru Pensel, Mersin Oda Orkestrası ve şef Naci Özgüç ile ilk solo CD kaydını gerçekleştirdi. 8 Mart 2010’da Nice konservatuarında “Fransa’ da Türk Mevsimi” tarafından düzenlenen konsere arp sanatçısı İpek Mine Sonakın, Sibel Kumru Pensel ve Fransız meslektaşı Michel Lethiec ile katıldı. A. Rahbari, G. Kuhn, E. Bergel, C. Kahidze ve T. Strugala gibi ünlü şeflerle çalıştı.Fransa, Rusya, Amerika, İngiltere, Belçika gibi yurt içi ve yurt dışında bir çok konserler veren sanatçı halen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası klarinet grup şefi ve Saim Akçıl’ın kurduğu Tefken Filarmoni Orkestrası’nın solo klarnetçisidir. Ayrıca TEVİTÖL’de Güher – Süher Pekinel kardeşlerin kurduğu müzik okulunda klarnet öğretmenidir. TUBA ÖZKAN, Viyola Giresun’da dogdu.Hacettepe Üniversitesi Ankara Konsevatuvarı’nda Prof. Betil Başeğmezler ile çalıştı ve 1987’da pekiyi derece ile mezun oldu.

75851_130896853632701_100001371603766_164961_6000482_n1Aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın sınavını kazanarak profesyonel müzik hayatına başladı. 1989’da Federal Alman Hükümeti’nin DAAD bursunu kazanarak 2,5 yıl Berlin Yüksek Müzik Okulu’nda (Berlin Hochschüle der Künste-Musik) Prof.Bruno Giuranna ile calıstı ve pekiyi derece ile mezun oldu.Yurt dışındaki eğitimini tamamlayıp 1 yıl daha Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda çalıştıktan sonra İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda göreve başladı.Halen aynı orkestrada çalışmaktadır. Sırasıyla yurt içi ve dışında katıldığı ustalık kurslarında çalıştığı hocalar; 1990 Prof. Bruno Giuranna (Hindemith Fondation,Vevey, Swiss), 1993 Prof.Tabea Zimmermann, Prof.F.Gulli (Riva del Garda, Italy), 1998 Prof.Michael Homitzer, Prof. Victor Pikayzen (Ayvalık,Turkey), 2000 Prof.Mathias Buchholtz (Montepulciano, Italy)’dır. Sanatçı yurt içinde ve dışında konser faaliyetlerini sürdürmektedir. Özellikle oda müziği çalışmalarına ağırlık veren Tuba Özkan,1997 ve1999’da davet edildiği Feukugigawa Uluslararası Oda Müziği Festivali çerçevesinde, Japonya’da 11 konser vermiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.