Anasayfa > Etkinlikler > Geçmişteki Etkinliklerimiz > 2011 > Bodrum’da Yaşayan Çağdaş Müzeler

Bodrum’da Yaşayan Çağdaş Müzeler

“Bodrum’da Yaşayan Çağdaş Müzeler” adı altında gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizde bu kez 14 Mayıs Pazartesi Günü sizlerle biraraya gelmek istiyoruz. Ziyaret edeceğimiz sanatçılarımız , derneğimiz üyesi Sayın Tuncay Yurtsever ve Bodrum Art Derneği Başkanı Sayın Yüksel Güner . Sanatçılarla ilgili özgeçmiş ve bilgileri ekte bulabilirsiniz. Bizlere evlerini ve atelyelerini açan sanatçı dostlarımıza teşekkürler ederiz. Keyifli bir gün geçirmek dileği ile. Tarih : 14 Mayıs Pazartesi Saat: 11.00 Buluşma Noktası: Gündoğan-Yalıkavak Yolu üzerinde TANSAŞ önü Saat: 13.00-13.30 Öğle Yemeği Yalıkavak Özmasa Rest: Antep Lahmacunu (2 adet) ve meşrubat : 20 TL. Saat: 14.30 Yalıkavak-Gümüşlük Arası Güner çiftini ziyaret.

Türkan Güner

1963 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Seramik Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl, yine kendisi gibi seramikçi olan Yüksel Güner ile evlenerek Çanakkale Seramik Fabrikaları’nda çalışmak üzere Çan’a gittiler. Bir süre laboratuvarda çalıştıktan sonra, fabrikanın sanat atölyesini kurmayı üstlendi. 1966’da fabrikadan ayrılana kadar da Sanat Atölyesi’ni çalıştırmayı sürdürdü.
İstanbul’a döndükten sonra, bir süre çeşitli atölyelerde mimari iç ve dış yüzeyler için seramik pano kaplamalar tasarlayıp imal etti. Daha sonra kendi atölyelerini kurmalarıyla birlikte özgün ve sanatsal özelikli seramik yapıtlar ve yine İstanbul’da bir çok binanın dış ve iç yüzeylerini süsleyen mimari kaplama seramikler yaptı. Ayrıca yurtiçi ve dışında sanatsal yapıtları ile çeşitli karma sergilere katıldı. İstanbul’da sürdürdüğü çalışmalar sırasında bir çok seramik severe seramik dersleri verdi.
Emekli olduktan sonra eşiyle birlikte İstanbul’daki atölyelerini de taşıyarak Bodrum Gümüşlük’e yerleştiler. Üst iki katını galeri ve bodrum katını da atölye olarak düzenledikleri KERAMOS SANAT EVİ adını verdikleri mekanda, özgün ve sanatsal her tür seramik tasarım ve mimari iç-dış kaplama seramikleri üretiyor ve yaptıklarını da galeride sergiliyerek ziyaretçileri ile paylaşıyorlar. Son olarak ’Bodrum’da Yaşayan Sanatçılar 3’ adlı karma sergiye kişisel yapıtları ile katıldı.

KİŞİSEL SERGİLER

 • 2003 Yalıkavak Sarnıç Sanat Galerisi, Bodrum
 • 2004 Bodrum Belediyesi Sanat Galerisi, Bodrum
 • 2004 Taş Design Sanat Galerisi, Bodrum
 • 2005 Bodrum Halk Eğitim Merkezi Sergi Salonu, Bodrum
 • 2005 Taş Design Sanat Galerisi, Bodrum

KARMA SERGİLER

 • 1988 ’Yurdumuzu Dile Getiren Kadınlar’ Sergisi, İstanbul
 • 2002 Halikarnassos Kültür Merkezi, Bodrum
 • 2003 Kırk Kutu Kırk Yorum, Bodrum
 • 2004 ’Denizi Pişirdik’ Haluk Elbe Sanat Galerisi ve sualtında, Bodrum
 • 2005 ’Karman Çorman’ Epsilon Sanat Galerisi, Bodrum
 • 2008 Vivaldi Sanat Galerisi açılışı Karma Sergisi Bodrum

SANAT GÖRÜŞÜ

Seramik, sanatçıya boyut, form, doku, renk ve ısıl işlem teknolojisi gibi birçok önemli unsurun bir arada kullanılması olanağını sağlayan bir plastik sanat dalıdır. Bütün bu geniş kapsamlı olanakların sanatçıları daha yaratıcı olmaya yönlendirebileceği inancı ile çalışmalarımı sürdürüyorum. Özgün olarak çalıştığım yapıtlarımı daha çok doğadan esinlenerek sade ve yalın bir üslupla yaratmaya gayret ediyorum. Yapıtlarımı ortaya çıkarırken elde ettiğim mutluluğu, izleyicilerle paylaşırken de bir o kadar yaşıyorum.

Yüksel Güner

1957’de kurulan Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Seramik Bölümü’nün ilk öğrencilerinden olup, öğrenciliği sırasında kendi seramik atölyesini kurdu ve aynı bölümde okuyan kız kardeşi (daha sonra aynı bölümün öğretim üyesi ve Bölüm Başkanı Profesör Güngör Güner) ile bu atölyede beraber çalıştı.Öğreniminin son yılında YILDIZ PORSELEN çamur ve sır araştırmaları bölümünde 8 ay çalıştı. 1961 de mezun olup ÇANAKKALE SERAMİK Firit ve Sır Hazırlama Kısım Şefi olarak işe başladı.Bir süre sonra, bu günkü Kale Bodur fabrikalarının kuruluşunu ve işletmesini üstlendi. 1966 da ECZACIBAŞI SERAMİK de işe başladı. İşletme şefliği, işletme müdürlüğü, fabrika müdürlüğü, genel müdürlük, koordinatörlük, gurup başkan yardımcılığı gibi üst kademe yöneticilikleri ile 35 yıl ECZACIBAŞI SERAMİK ve HOLDİNG’de görev yaptı. İş hayatı süresince ayrıca mesleği ile ilgili sivil toplum örgütleri olan Toprak İşverenleri Sendikası, İstanbul Sanayi Odası Meslek Komitesi, Seramik Üreticileri Birliği, Türk Seramik Derneği gibi Kuruluşlarda da Kurucu Üyelik, yönetim kurulu üyeliği, genel sekreterlik, başkan yardımcılğı ve başkanlık gibi sorumluluklar üstlendi. Ayrıca, İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji Fakültesi, Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Seramik Meslek Yüksek Okulu, Turgutreis Engelliler Eğitim Vakfı gibi eğitim kurumlarında seramik dersleri verdi. Bu dönem içinde SERAMİK adlı bir de eğitim kitabı yayınladı. Güner çifti, 2000 yılında emekli olunca, atölyelerini de birlikte götürdükleri Bodrum’a yerleştiler. KERAMOS SANAT EVİ olarak adlandırdıkları atölyelerini 2001 yılında yeniden, Bodrum da hayata geçirdiler. Sanat evinin iki katı müze ve galeri olarak, yaklaşık 500 yapıtın sergilendiği bir mekan şeklinde ziyaretçilere açık olup, bodrum katı da seramik çalışmalarını sürdürdükleri atölye olarak kullanılıyor.

KİŞİSEL SERGİLER

 • 2003 Gümüşlük Belediyesi Sanat Galerisi, Bodrum
 • 2004 Yalıkavak Sarnıç Sanat Galerisi, Bodrum
 • 2004 Bodrum Belediyesi Sanat Galerisi, Bodrum
 • 2004 Taş Desing Sanat Galerisi, Bodrum
 • 2005 Bodrum Halk Egitim Merkezi Sergi Salonu, Bodrum
 • 2005 Taş Desing Sanat Galerisi, Bodrum

KARMA SERGİLER

 • 1962 Exposition International de la Ceramique Contemporaine Prague (Çekoslavakya)
 • 1994 İstanbul Üniversitesi TBMYO Cam Seramik Prog. Öğret. Görevlileri Seramik Sergisi, İstanbul
 • 1995 İstanbul Üniversitesi TBMYO Cam Seramik Prog. Öğret. Görevlileri Seramik Sergisi, İstanbul
 • 2002 Halikarnassos KüItür Merkezi, Bodrum,
 • 2003 Kırk Kutu Kırk Yorum, Bodrum
 • 2004 Denizi Pişirdik, Haluk Elbe Sanat Galerisi ve sualtında, Bodrum
 • 2005 Karman Çorman, Epsilon Sanat Galerisi, Bodrum,
 • Ceracarnasos, Port Bodrum Yalıkavak
 • 2005 Marinada, gemide ve sualtında, Bodrum, Marinart 05, Bodrum
 • 2007 istanbul Üniversitesi SMYO Eski ve Yeni Öğretim Üyeleri Seramik Sergisi, İstanbul
 • 2007 Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Eski ve Yeni Mezunları Seramik Sergisi , Acıbadem İstanbul
 • 2008 9. ANLATIM – EXPRESSION Segisi, Ankara
 • 2008 Vivaldi Sanat Galerisi, galeri açılışı karma Sergisi, Bodrum

ÖDÜLLER

 • 1962 Onur Diploması, Exposition Internationale De La Cermique Contemporaine Prague
 • 1996 Başarı Ödülü, 57. Devlet Resim ve Heykel Sergisi Devlet Seramik Yarışması

YAYINLAR

 • 1986 SERAMiK – Seramik Ders Kitabı -iTÜ Metalürji Fak. ve Mimarlık Fak. Tasarım Böl. ile İst.Ü.Müh.Fak. Seramik Meslek YO gibi eğitim kurumlarında ders verdiği yıllarda hazırladı- İstanbul Gençlik Kitabevi basımı.

SANAT GÖRÜŞÜ

1957 Yılında başlayan seramikle ilgili yaşamımın 40 yılı endüstride geçti. Geri kalanını ise özgürce özgün seramik tasarımlar yaparak sürdürüyorum.
Geniş kapsamı ile “Toprak, Su, Ateş” olarak sıralandırılabilecek seramik unsurlarını, malzemenin plastik özelliğine bağlı olarak şekillendirilebilme çeşitlilikleri ve üç boyutlu formlandırılabilme yetisiyle bir arada değerlendirmek gerekir. Sırlı ve sırsız doku yapılarının, doğanın bütün etkilerine rağmen asırlar boyu bozulmadan ve solmadan kalabildiği seramik yapıtlarımda, sırlar ile renklendirme gibi tüm üstün özelliklerin yanısıra, sanatın en önemli unsuru olan yaratıcılığı da işin içine katarak, doğada bulunan tüm canlı ve nesnelerin formları ve geometrinin çizgi ve hacimlerini yorumlamayı seviyorum. Son dönem çalışmalarımda, ortaya çıkan dışa vurumlarıma sosyal içerik kattığını düşündüğüm ufak beyaz adamcıkları da işlerime eklemeye başladım.
Eşim Türkan ile mutlu yaşamımızda çok önemli bir yeri olan SERAMİK ile yarım asırı aşan beraberliğimi, sağlığım el verdiği ölçüde, yaşamımın sonuna kadar sürdürmeyi ve yapıtlarımı da sanat severlerle Keramos Sanat Evi Galerisinde ve katılacağımız sergilerde paylaşmayı umuyorum.

TUNCAY YURTSEVER

İnebolu’da doğdum,İstanbul’da büyüdüm.Ortaokulu Saint-Benoit, liseyi Galatasaray’ da bitirdikten sonra Siyasal Bilimler Fakültesi (Ankara) mali şubeden 1960 yılında mezun oldum. Maliye bakanlığı teftiş kurullarında birsüre çalıştıktan sonra turistik kitap yayıncılığına başladım.Dokuz yabancı dilde, birkısmını kendimin yazdığı Türkiye’yi tanıtıcı yetmişin üzerinde kitap yayınladım.

Şu anda Bodrum’da deniz kenarında, kiraya verdiğim otelimin içindeki evimde devamlı yaşıyorum.Selin adlı 14 yaşında bir kızım var. Topluiğne ile resim yapmaya üç yıl önce başladım. Önceleri çakıltaşı,boncuklarla bir şeyler yaptım.Daha küçük malzeme arayışım topluiğneyi aklıma getirdi.

Atatürk’ün portresini denedim,oldu; bir anlamda Ata bana yol gösterdi, devam ettim.İğneleri boyamaya başladım,ortaya kullanılan malzeme bakımından DÜNYADA ÖRNEĞİ OLMAYAN tablolar çıktı.

İğneler gölgesini kendileri yarattığı için bakış yerine ve ışığa göre üç boyutlu farklı görünümler veriyor.
Zamanla kendi bulduğum tekniğimi geliştirdim, kızımın portresini bile yapabildim.Bir tablo 2-3 ayda tamamlanabiliyor. 30 bitmiş çalışmamın bir kısmı meşhur eserlerin kopyaları, diğerleri özgün yapıtlar.

İstanbul’da iki sergi açtım,hiç denenmemiş bir tarz olduğu için gösterilen ilgi beni cesaretlendirdi. Her tabloda 60.000 ne varan topluiğneyi bir boyamak bir de çizmeden tuale taşımak büyük sabır isteyen bir iş.

Sergilerimi gezenlerin ” iğne ile kuyu kazmak ” ,”sabırtaşını çatlatmak ”gibi yorumları bunu özetliyor. İğnelerin ele batması veya koltuğa düşenlerin üzerine oturmak gibi kazalar olsa da bu hobiye devam kararındayım.

Tuncay Yurtsever

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.