Anasayfa > Etkinlikler > Gelecekteki Etkinliklerimiz > CONCİLİUM MUSİCUM WİEN

CONCİLİUM MUSİCUM WİEN

6  EYLÜL  2017….CONCİLİUM MUSİCUM  WİEN

İstanbul Avusturya Kültür Ofisi ve THY sponsorluğunda  gerçekleşeceK olan bu konserde,  Viyana’nın önemli barok müzik orkestralarından biri olan ConciliumMusicum Wien sanatçılarını ilk kez dinleme şansı bulacağız.  ConciliumMusicum Wien, 1982’de ChristophAngerer ve babası Paul Angerer, tarafından (Viyana) klasik ve klasik öncesi müziklerini gerçekleştirmenin tarihsel yolunu yoğun bir şekilde incelemek ve dönem enstrümanları üzerinde çalışmalar yapmak üzere kurulmuştur. Büyük şehirlerden, küçük kasabalardaki kalelere ve manastırlara kadar Avrupa ve dünyada toplamda 500’ün üzerinde şehirde konserler vermiş ve birçok uluslararası festivale katılmışlardır. Bunlardan bazıları: Schönbrunn Sarayı’nda Gluck’a ait “La Corona” operasının dünya prömiyeri;  “Prag Baharı” Festivali’nde “Avusturya Kilise Müziği” ve Dresden Müzik Festivali’nde  konserler; Joseph Haydn’ın oratoryosu  “TheSeven LastWords of theRedeemer on the Cross“ performansı;  Joseph Haydn’in “Applausus” kantatının ilk kaydı; Doğumunun 300. yıldönümü dolayısıyla Gregor Joseph Werner’in oratoryosu “TheProdigalSon”performansı; WienerMusikverein’de  “Jeunessemusicale” konser dizisi; Eisenstadt’ın uluslararası Haydn Festivalinde konserler; New York’taki Carnegie Hall’da bir konser; Çin ve Güneydoğu Asya’da beş hafta süren bir konser turu; Libya’da bugüne kadar gerçekleştirilen ilk Avrupa topluluğu olarak konserler; Meksikalı Tenor RamónVargas’la bir Noel Konserinin CD ve TV kaydı; Tuna Nehri (Donau), Vlatava (Moldau) ve Elbe nehirlerinde “Müzikal Yolculuklar”; Würzburg ve Chemnitz’deki (Almanya) ünlü Mozart Festivalleri’nde konserler; Stockholm Kraliyet Sarayı’nda bir konser; Leipzig’deki Gewandhaus’da “Haydn’denZiehrer’a Viyana Dansı Müziği” ile bir orkestra konseri; WienerMusikverein’in Altın Salon’unda Strauss Ailesi tarafından müzik eşliğinde bir CD prodüksiyon ve orkestra konseri düzenlendi ve 2000 yılında Viyana’da düzenlenen Uluslararası Pulseratör Damga Sergisi ve WienerKonzerthaus’daki bir orkestra konserini kutladı.

Conciliummusicum Wien’in repertuarı, radyo ve televizyon yapımlarının yanı sıra çok sayıda CD kaydı üzerinde belgelenmiştir. Wolfgang Amadeus Mozart’ın kilise sonatlarının tam kaydı, topluluğa Mozart Topluluğu ve Viyana Belediyesi tarafından verilen Mozart Yorumu “Flötenuhr” ı kazandırmıştır.

 

Das Concilium Musicum Wien:

Soprano – Lavinia Dames

Keman – Cristoph Angerer

Keman – Luis Morais

Viyolonsel – Mark C. Peters

Klavsen – Ines Schüttengruber

HABSBURG ŞATOSU’NDA MÜZİK – “music from Habsburgs’ Court”

Hem siyasi hem kültürel açıdan kendi sınırlarını ayırmış olan geniş Habsburg İmparatorluğu’nun egemen hükümdarları,  sanatın ihtişamını, nüfuz ve gücünü hayatın her alanına – siyasetten müziğe – kadar sunmuşlardır. Habsburg imparatorları sanatçıların ve bestecilerin büyük sponsorları olarak Avrupa Kültürü’nü çok zenginleştirmişlerdir.

Dönem enstrümanlarında özel bir topluluk olarak Avrupa’da tanınan ConciliumMusicum Wien, Soprano LaviniaDames ile birliktegeçmiş yüzyılların ihtişamını çağımıza getiriyor ve bizleri Habsburg Şatosu’na davet ediyor. Bu konserde “Steiermark Bach” Johann Joseph Fux ve Maria Theresa’nın piyano öğretmeni GeorgChristophWagenseil’ineserlerinin yanı sıra, taç giymiş besteciler I. Leopold ve Joseph’ın da eserlerini dinleyeceğiz.

Keman sanatçıları, topluluğun kurucusu CristophAngerer ile birlikte LuisMorais, Çellist Mark C. Peters ve HarpsikordistInesSchüttengruber, bu özel repertuvarı seslendiren Soprano LaviniaDames’e eşlik edecekler.

SOPRANO LAVINIA DAMES

LaviniaDames, Almanya’nın Göttingen kentinde dünyaya geldi ve ilk şan derslerine 11 yaşında başladı. 2006 yılında Hannover’deki Müzik, Drama ve Medya Üniversitesi profesörlerinden GerhardFaulstich’in öğrencisi oldu. 2007’de “Müzikal Üstün Zekalı Erken İlerleme Enstitüsü (IFF)” öğrencisi seçildi.

2010 yılında, Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde profesörGabrieleLechner ve profesör Peter Edelmann ile çalışmalarını sürdürdü ve 2014’te mezun oldu.

2009’da Bayreuth’takiCantilena şan yarışmasında  ve 2012’de Uluslararası FerruccioTagliavini Yarışması’nda ödüller  kazandı. 2011’de operet dalında  “InternationalesKärntnerSparkassenMusikstipendium”un birinciliğini ve seyirci ödülünü aldı.

EddaMoser veRenatoBruson’unMasterclass’larına katıldı. CatarinaLigendza, profesörRudolfPiernay, profesör Wolfgang Brendel, profesör HansSotin, profesör Ritterbusch ve profesör GabrieleLechner’in ustalık sınıflarına girdi.

Genç sopranonun ilk sahne deneyimleri arasında, Wels’teki Richard Wagner Festivali’nde Parsifal operasında “Flower Girl” ve “Second Squire” ; Schönbrunn Saray Tiyatrosu’nda sahnelenen Handel’inSusanna adlı eserindeki “Daniel” rolleri bulunuyor. Schönbrunn’daki diğer rolleri: 2012 ve 2013 yıllarında Figaro’nun Düğünü’nde “Susanna” ve Sihirli Flüt’te “Pamina”.

Diğer önemli performansları arasında, Gluck’a aitOrfeoedEuridice’deki “Euridice” ve WienerKonzerthausMozartsaal’desahnelenen Schumann’ınDasParadiesunddie Peri oratoryosundaki “Jungfrau”rolü yer alıyor.

Bunun yanında, Göttingen Senfoni Orkestrası ve Dortmund Filarmoni Orkestrası ile konserler verdi. CarintischerSommer 2012’de opera gala konseri ve ViennaMusikverein’daBrunoWalter Sempozyumu çerçevesinde bir resital gerçekleştirdi.

Şubat 2014’te, Avusturya’nın Voralberg Operası’nda sahnelenen Verdi’nin Rigoletto operasında “La ContessadiCeprano”, “Giovanna” ve”PaggiodellaDuchessa” rollerini seslendirdi.

2014/15 opera sezonundan itibariyleLaviniaDames, Almanya’nın  Düsseldorf Operası “DeutscheOper am Rhein” solisti olarak çalışmakta ve burada Figaro Düğünü’nde “Susanna”, DieCsardasfürstin’de “Stasi”, “Gretel” Ve “Pamina” gibi rolleri seslendirmektedir. Mart 2015’te KomischeOper Berlin’de Puccini’nin GianniSchicchi operasında “Lauretta” rolünü seslendirmiştir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.