Anasayfa > Bizden Haberler > KARSANAT SUNAR….BRAHMS’ I SEVERMİSİNİZ?

KARSANAT SUNAR….BRAHMS’ I SEVERMİSİNİZ?

Karya Kültür ve Sanat Derneği, kış sezonunu 09 ekim 2017 Saat 20.00’de, Herodot Kültür Merkezi’nde ENSEMBLE MENDELSSOHN’un vereceği  BRAHMS’ I SEVERMİSİNİZ? konseri ile açıyor. 
Daniel Rubinstein/keman
Sophie Ackermann/keman
Vincent Hepp /viola
Raphael Aubry/ viola
Catherine Lebrun / violonsel
Ayşegül Kirmanoğlu / klarnet

ENSEMBLE MENDELSSOHN

2002 yılında kurulan EnsembleMendelssohn, Queen-Elisabeth Music Chapel (Belçika), theRoyalCollege of Music (Londra), theBuchmann-Mehta Music School (Tel Aviv), theJuilliard School (New York) ve Indiana Üniversitesi (Bloomington-ABD) gibi prestijli okullardan en yüksek derecelerle mezun olmuş, ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül kazanmış müzisyenlerden oluşmaktadır.

Grubun faaliyetleri arasında en önemli yeri, oda müziği çalışmaları almaktadır. Bazıları eş zamanlı olarak büyük senfoni orkestralarının grup şefleri ya da Belçika’nın önde gelen konservatauarlarında öğretim görevlisidir. Avrupa’nın çoğu ülkesinde, prestijli konser salonlarında ve festivallerde çalmanın yanı sıra, Brezilya, İsrail, Güney Kore, Japonya, Türkiye ve Amerika gibi ülkelerde de konserler vermektedirler.

EnsembleMendelssohn ağırlıklı olarak yaylı kentet ve septet repertuvarına yoğunlaşmıştır. Bunun dışında piyano ve diğer enstrümanların dahil olduğu geniş bir repertuvarları da mevcuttur. Ensemble, oda müziğinin bilinen eserleriyle birlikte, klasik müzik literatürünün nadir çalınan eserlerini de seslendirmekte; ayrıca yeni eserlerin repertuvara kazandırılması için çağdaş bestecilerle çalışmaktadır.

Grup, ‘’Contréclisse’’ etiketiyle Çaykovski’nin ‘’Floransa Anıları’’, Dvorak’ın 1.Piyano Kenteti ve Belçikalı besteci MichelLysight’ın ‘’3 Croquis’’ (ilk kaydı) adlı eserini CD olarak kaydetmiştir.

Daniel Rubenstein / Keman

Daniel Rubenstein, geniş ölçüde oda müzisyeni olarak Belçika, Hollanda, Almanya, İspanya, Portekiz, Fransa, İtalya, Lüksemburg, İrlanda, Bulgaristan, Romanya, Brezilya, Türkiye, Tunus, İsrail, Güney Kore ve Japonya’da, gerek resitallerde gerekse solist olarak, performanslar sergilemiştir. Birçok ulusal müzik yarışması birinciliği olan Daniel Rubenstein, solist olarak ilk konserini 15 yaşında, Mendi Rodan yönetiminde Belçika Ulusal Orkestra’sında (NationalOrchestra of Belgium) vermiştir. Uluslararası sanatçılar ile birlikte festival ve önemli Konser Serileri’nde yaklaşık 200 oda müziği çalışması icra etmiş olan Rubenstein aynı zamanda, kimi kendine ithaf edilmiş, ünlü bestekarlara ait yaklaşık 30 yeni çalışma derlemiştir. CD kayıtları uluslararası basında (Gramophone, Crescendo, Klasik Heute, Fanfare) mükemmel eleştiriler almıştır. Brüksel Kraliyet Konservatuarı, Belçika (RoyalBrusselsConservatory) ve Indiana University), ABD’den 3 enstürmanda (keman,viyola ve piyano) onur ile mezun olmuştur. Daniel Rubenstein şu an Belçika Mons Kraliyet Konservatuarı’na (RoyalConservatory of Mons) keman ve viyola Profesörü, Brüksel Kraliyet Konservatuarı’nda (RoyalConservatory of Brussels) ise (RoyalConservatory of Brussels) ise oda müziği Doçent’idir.

SophieAckermann / Keman

2013 Belçika New Tenuto Ulusal Yarışması (New TenutoNationalCompetition) ödül sahibi SophieAckermann solist olarak Belçika’daki festivallerde Wallonie Kraliyet Oda Orkestrası (OrchestreRoyal de Chambre de Wallonie) ile İtalya’da da MusicfestPerugia’daAlicante Senfoni Orkestrası ( Symphony Orchestra of theAlicante) ile solist olarak Mozart, Aruntunian, Mendelssohn ve Brahms konçertolarını icra etmiştir. Belçika Mons Kraliyet Konservatuarı’nda (RoyalConservatory of Mons) Daniel Rubenstein’ın sınıfında üstün başarı ile Yüksek Lisans’ını tamamladıktan sonra eğitimine Tel-Aviv Üniversitesi Buchmann-Mehta Müzik Okulu’nda (Buchmann-Mehta School of Music at theUniversity of Tel-Aviv) HagaïShaham’ın sınıfında devam etmiş, Zubin Mehta gibi orkestra şefleri yönetiminde Üniversite Orkestrası’nda başkemancı olarak yer almıştır. Oda müzisyeni olarak SophieAckermannMons Kraliyet Konservatuarı öğrenci/akademisyen konserlerinde performans sergilemiş, 2014-2015’te Waterloo Mozart Festivali’ne Genç Sanatçı olarak davet edilmiş, uluslararası sanatçılar ile birlikte çeşitli oda müziği çalışmalarında kemancı ve violacı olarak çalışmıştır.

Vincent Hepp / Viyola

Liege Filarmoni Orkestrasında (LiegePhilharmonicOrchestra) ve Valonya Kraliyet Operasında (WalloniaRoyal Opera House) solo viyola sanatçısı olarak görev alan, ardından Brüksel’deki ‘’La Monnaie’’ Opera Evinin Senfoni Orkestrasında birinci solist olan Vincent Hepp, Brüksel Kraliyet  Konservatuarını, Kraliçe Elisabeth Müzik Okulunu ve Frankfurt Konservatuarını (Musikhochschule Frankfurt) keman ve viyola alanlarında üstün başarıyla bitirmiştir. Uluslararası Chostakovich kuartet(Moskova) ve Gdansk(Polonya) keman yarışmaları ile ulusal ‘’Vieuxtemps’’ ve ‘’De Bériot’’ keman yarışmalarını kazanmış olan Vincent Hepp, Flaman Radyosu Senfoni Orkestrasında (FlemishRadio Symphony Orchestra), Şarlman Orkestrasında (CharlemagneOrchestra) ve EnsembleSturm&Klangda solist olarak konserler vermiştir. Oda müziği sanatçısı olarak Taurus Kuartet kurucu üyelerinden biri olmakla beraber Kryptos Kuartet üyesidir. Ensemble Modern, Ictus, Oxalys, HetCollectif gibi müzik topluluklarıyla da düzenli konserler vermektedir. Vincent Hepp, Brüksel ve Liege Kraliyet Konservatuarlarında viyola dersleri vermekte olup, 2016-2017 yılından itibaren Brüksel Kraliyet Konservatuarında profesör olarak ders vermektedir.

RaphaelAubry / Viyola

Versailles Konservatuarı’ndan (Conservatoire de Versailles) biri keman, biri de oda müziği için-AntoineGoulard’s Jean François Gonzales’in sınıflarında-olmak üzere, aldığı iki birincilik ödülünden sonra RaphaëlAubry müzik eğitimine Rotterdam Codarts’ta devam etmiştir. Burada Jean-JacquesKantorow’un sınıfında kemanda birincilik ödülünü almıştır. RaphaëlAubryCziffra Vakfı (Cziffra Foundation) Seçkin (Laureate) ünvanını almıştır. Aubry, 2000-2009 yıllarıa arasında Gaudi Kuarteti (Gaudi Quartet) üyesi idi ve Abbaye de la Prée’de (2001-2002) misafir sanatçı olarak yer almıştır. Ayrıca  ValentinBerlinsky öğrenimi almış (Bordine Kuarteti) ve ProQuarter eğitimini almıştır.

RaphaëlAubry kariyeri boyunca Rencontresmusicales de la Prée, theFêtesromantiques de Nohant, Festival International desdeuxMondes, the Festival duMaurier (Montreal), Hollywood Ball (Los Angeles), ve Mozart festival (Waterloo) gibi birçok ulusa ve uluslararası konser alanı ve festivalde oda müziği sanatçısı ve solist olarak performans sergilemiştir. Aubry Fransa’da Abbaye de Noirlac, Abbaye de Fontmorigny, GaveauandCortot, Arsenal (Metz), Grand Théâtre ( Limoges), OpéraBastilleamfitiyatrosu ve ThéâtredesChamps-Elysées gibi birçok yerde konser vermiştir. Aynı zamanda Moskova, St Petersburg, Bakü, Atina, Venedik gibi birçok şehirde de konserler vermiştir. Dominique de Williencourt, Jean Ferrandis, EmmanuelRossfelder, AlissaMargulis, Francis Orval, Marie Hallynck, Daniel Rubenstein, Jean-MarcLuisada, YaronPrensky, Caroline Sageman, OlivierCharlier, ChristopheCoin, JulienChauvin, FrédericLaroque, AlexeiMoshkov, FrédéricDefossez, Mara Dobresco, JuanJoséMosalini, ve InvaMula gibi birçok sanatçı ile beraber çalışmıştır.

RaphaëlAubry, diğerlerinin yanısıra, Gaudi Kuarteti ve L’EnsembleContraste ile pek çok kayıtta yer almıştır.

Aubry Cenevre Oda Orkestrası (GenevaChamberOrchestra), Paris Oda Orkestrası (Orchestra de Chambre de Paris), ve Cercle de l’Harmonie grubunda yer almıştır. Yeni Gaudi grubu Concert de la LogeOlympique Orkestrası üyesidir ve zaman zaman İsrail Sinfonietta’da solist olarak performans sergilemektedir.

RaphaëlAubry’nin çağdaş müziğe duyarlı bir kulağı vardır. ThierryLancino, GillesSilvestrini, Pierre Thiloy, Peter Bannister ve KhayyamMirzazadeh’in çalışmalarının oluşumunda yer almıştır.

Acédemieinternationale de musique de Guérande et desPays de dla Loire ve Académieinternationale de musique de la Seyne-sur-Mer’de eğitim verdikten sonra, RaphaëlAubry şuan Cambrai müzik konservatuarında eğitim vermektedir.

CatherineLebrun / Viyolonsel

2 yıl solo çellist olarak görev aldığı Guayaquil Senfoni Orkestrası (Ekvador) ile Güney Amerika’yı dolaşan CatherineLebrun, ‘’BelfiusClassics’’ ve Belçika Genç Yetenekler (Fondation Belge de la Vocation) yarışmalarını kazanmıştır. Oda müziği sanatçısı olarak Kraliçe Elisabeth Müzik Okulunda (QueenElisabethChapelle) 6 yıl boyunca yoğun bir şekilde konserler vermiştir. EnsembleMendelssohn kurucu üyelerinden olan CatherineLebrun, aynı zamanda Trio Vidas, SturmundKlang, FranchommeDuo, Limoncello Kuartet gibi birçok müzik topluluğunun da üyesidir. Aynı şekilde piyanist MichelLaurent ile de konserler vermektedir. Brüksel Kraliyet Konservatuarını üstün başarı ilen bitiren Lebrun, Gent Kraliyet Konservatuarından viyolonsel virtüözü diploması almıştır. Geçtiğimiz yıldan beri barok müzik dünyasını keşfetmektedir. CatherineLebrun etkin bir eğitmen olması yanı sıra Namur Müzik Yüksekokulunda (Namur HightInstitute of Music) viyolonsel ve oda müziği dersleri ve Bürksel Kraliyet Konservatuarında (BrusselsRoyalConservatory) viyolonsel dersleri vermiştir.

Ayşegül Kirmanoğlu / Klarnet

İstanbul’da doğan sanatçı ilk çalışmalarına Mimar Sinan Üniversitesi’nde Tülay Örser ve Ahmet Ermakastar ile başladı. Fransız Hükümetinin burslusu olarak Nantes Konservatuarı’na girdi ve bu okulu birincilikle bitirdi. Burada Mehmet Ermakastar, AlainBoeglin, GuyDangain ve GuyDeplus ile çalıştı. Aynı yıl Paris’te katıldığı ‘’LeopoldBellan’’ yarışmasında birincilik ödülü aldı.

Sanatçı A. Copland, G. Finzi ve C.V. Stanford gibi bestecilerin klarnet konçertolarının Türkiye’de ilk seslendirilişlerini yaptı. 2001 yılında Fransa’da ‘’Akdeniz’li Klarnetçiler Derneği’’ tarafından seminere davet edildi. 2010 yılında flüt sanatçısı Sibel Pensel, şef Naci Özgüç ve Mersin Akademik Oda Orkestrası ile ilk solo CD kaydını gerçekleştirdi. Aynı yıl ‘’Fransa’da Türk Mevsimi’’ organizasyonunda konser verdi. Ayrıca Nice’tanbul ve Trio Giocoso olarak iki oda müziği CD’si daha kaydetti. Fransa, Rusya, İngiltere, Ekvator gibi yurt dışı ve yurt içinde bir çok konserler veren Kirmanoğlu, halen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası grup şefi, Tekfen Filarmoni Orkestrası solo klarnetçisidir. 2014 yılında Andante dergisinin düzenlediği ‘’Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’’nde yılın üflemeli çalgılar yorumcusu ödülüne layık görülmüştür.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.