Anasayfa > Basında Biz > KARSANAT, ULUHAN ATAÇ ATÖLYESİNDEYDİ.

KARSANAT, ULUHAN ATAÇ ATÖLYESİNDEYDİ.

Karya Kültür ve Sanat Derneği (Karsanat) “Bodrum’da yaşayan  çağdaş müzeler” adı altındaki ziyaretinin ikincisini heykeltıraş ve ressam Uluhan Ataç’ın Ortakent’teki evinde gerçekleştirdi.

Karsanat, yaşayan modern sanat atölyelerini gezmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde sanatçı Rıfat Koçak’ı ziyaret eden Karsanat bu kez de sanatçı Uluhan Ataç’ı Ortakent’te yaşadığı evi ve atölyesinde ziyaret etti.

 ORTAKENT’TE ZORLU KAHVALTI

Karsanat’ın etkinliği, Pazar sabah kahvaltısı ile başlıyor. Beldemizin köy kahvaltısı veren, ve yöresel tatlarını barındıran mekanları öncelikle tercih eden dernek, Kargı (yeni adı Camel Beach) koyunda, Efem Restorantı tercih etti. Sanatseverler, kendi araçları ile geldikleri Ortakent ve Yahşi yollarının içler acısı bir durumda olduğunu ifade ettiler. “Yaşanan sel felaketi sonrası, tanınamaz duruma gelen Ortakent’te girilen her yolda asfalt kalmadığı gibi, yol özelliği de kalmamış. Hemen hemen bütün yollar kapalı, araçlar değil yayalar bile yürüyemez durumda. Ve yol çalışması nedeni ile kapalıdır gibi bir ibare de yok. Aracınızla yolun sonuna kadar bata çıka geliyorsunuz. Ana yola beş yüz metre kala ‘yol kapalıdır’ tabelasınla karşılaşıyorsunuz. Ve dönüş manevrası yaparken, çukurlara düşme ihtimaliniz de çok yüksek” diyerek, yaşadıkları zorlu günü anlattılar.

 ULUHAN ATAÇ ATÖLYESİ

Heykel, relief çalışmalarında ağırlıklı olarak kadın temasına ve onun iç dünyasına yer veren sanatçı, oniki yıldır Ortakent’te yaşıyor. Kendisi de iç mimar olan Ataç, evini sadece yaşamak için değil, aynı zamanda atölye olarak kullanmak amaçlı yapmış. Karsanat yetkilileri de bu etkinliğin adını o nedenle “Bodrum’da yaşayan  çağdaş müzeler” adını vermiş. Sanatsever ziyaretçiler, ağaç, metal, seramik gibi malzemelerden oluşan heykel ve objeler karşısında hayranlıklarını gizleyemediler. Aynı zamanda derneğin de üyesi olan sanatçı Ataç da “Öğrenmek isteyenlere seramik dersi de verebilirim. Zaten Karsanat’la bu anlamda çalışmalarımız devam ediyor” dedi

Karsanat Derneği Başkanı opera sanatçısı soprano Gülderen Erdoğmuş’da, eşi Tayfun Erdoğmuş’un gitarı eşliğinde sanatseverlere minik bir dinleti sundu. Erdoğmuş “Sanatçımızn ev-atölyesi de akustik olarak da çok iyi bir mimariye sahip. Sanatsever dostlarımız, sanatçımızın çalışmaları ve eserleri hakkında bilgi aldıktan sonra, kendisinin bize sunduğu nazik  ikramları ile birlikte güzel bir gün geçirdik. Ben de bu akustik ortama dayanamadım. Bu mekanda ben de, bir sanatçı olarak kendi alanımla ilgili harika bir ortam bularak, bu akustiki kaçırmak istemedim. Yine keyifli ve sıra dışı bir pazarda buluşmak üzere, sanatçımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

KAYNAK: YARIMADA GAZETESİ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*