Anasayfa > KARSANAT MÜZİK STÜDYOSU

KARSANAT MÜZİK STÜDYOSU

“Karsanat Müzik Stüdyosu”, 2010 yılı itibariyle Karya Kültür ve Sanat Derneği bünyesinde, Opera Sanatçısı Gülderen Erdoğmuş ve Piyanist/Besteci Nihan Atlığ Simpson’ın eğitmenliğinde çalışmalara başladı. Her yaştan öğrencinin piyano, şan ve konservatuara hazırlık dersleri aldığı müzik stüdyosunda, açılımı “Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu” olan “The Associated Board Of The Royal Schools Of Music” (ABRSM) adı altında 90 ülkede yapılan bir müzik sınavına hazırlanıyorlar.

2015 yılında Esen Demirci(Şan), 2016 yılında Zeynep Ebru Kayael(Piyano), 2017 yılında Çiğdem Epikmen(Viyola/Piyano) ve Yonca Dinçer(Piyano) ‘in de katılımıyla büyüyen ve gelişen stüdyomuzda konservatuar yarı zamanlı eğitimine eşdeğer müzik eğitimi verilmektedir.

  

DipABRSM GÜLDEREN   ERDOĞMUŞ

Opera Sanatçısı – Şan Pedagogu    

İstanbul’da doğdu.Doktor olan babasının görevi nedeniyle Almanya’da bulundukları dönemde İlk ve Orta öğrenimini  orda tamamladı.Bu arada ilk müzik çalışmalarına piyano ve gitar ile başladı.Lise bölümünü Kadıköy Kız Lisesi’nde okudu.Mezun olduktan sonra  Aachen Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik-Tasarım bölümüne yetenek sınavıyla kabul edildi.Müzik eğitimini ara vermeden özel derslerlesürdürdü.

 

1981 yılında doğuştan şan sesine sahip olduğu tesadüfen keşfedilen sanatçı,1981-82 sezonunda açılan kadro sınavını özel yetenek  statüsünde kazanarak  İstanbul Devlet Opera ve Bale’sinde  kadrolu sanatçı olarak göreve başladı.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesinde “hocaların hocası” Saadet İkesus Altan ile sekiz yıl şan, Gül Sabar ve Melek Çeliktaş ile enterpretasyon çalıştı. Devlet sanatçısı Leyla Gencer ‘in seminerlerine aktif olarak katıldı ve kendisiyle Bellini,Verdi,Puccini yorumları üzerinde çalıştı.

2005 yılında Bodrum’a yerleşen sanatçı İzmir Devlet Opera ve Bale’sinde konuk sanatçı olarak görevini sürdürdü. 2009 da Sanat kariyerini serbest olarak sürdürme kararı alarak emekli oldu.

2013 yılında Avusturya Barok akademisinin daveti üzerine Soprano Lydia Vierlinger ile Barok şancılığı üzerine çalıştı ve konserler verdi.

2014-2018 yılları arasında İngiltere – ABRSM Şan Pedagoji Diploma sınavlarına hazırlanarak üstün başarıyla tamamladı ve DipABRSM Vocal Teaching – Singing ünvanına hak kazandı.

Birçok  başrolde görev alan sanatçı,özellikle Puccini /TURANDOT  operasında “Prenses Turandot” , Janacek/Jenufa operasındaki “Kostelniçka/Küsterin” ve A.Adnan Saygun’un KEREM operasında   “Aslı” yorumu ile  ulusal ve uluslararası basında yer aldı hakkında övgü dolu kritikler  çıktı.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi prodüksiyonlarından, Strauss/Salome operasında ünlü yönetmen Giancarlo del Monaco ve Humperdinck/Haensel ve Gretel operasında yine ünlü yönetmen Günter Roth’a asiste etti.

2001 yılında İstanbul  Aya İrini’de icra edilen AVRUPA KONSERİ ‘nin Alman WDR  Televizyonu tarafından çekilen tanıtım filminin Prodüksiyon Asistanlığını üstlendi.

Kurduğu Karya Barok topluluğu ile birlikte 2012 – 2013- 2014 yıllarında Almanya ve Avusturya’nın farklı şatolarında konserler verdi.

Sözleri  Nazire Dedeman,beste ve yorumları kendisine ait “HERŞEY ALTÜST” albüm 2004 te DMC firmasından çıktı.

KARYA KÜLTÜR  ve SANAT DERNEĞİ’nin kurucu  üyesi olan sanatçı, 2009-2015 yılları arasında derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü.

KARSANAT’ta üstlendiği görevler:

KARSANAT Sanat Kurulu üyesi

2008 – 2015 yılları arasında düzenlenen KARSANAT CAZ ve BAROK Müzik Festivallerinin Sanat Yönetmeni

2016 yılı itibariyle kurduğu Karsanat Müzikal korosu şefi ve Karsanat Müzikal Gösterilerinin  Sanat Yönetmeni

KARSANAT Müzik Stüdyosunda Şan pedagogu olarak, ABRSM – Londra Royal Academy’nin  şan (Singing) sertifika sınavlarına genç yetenekleri hazırlamaktadır.

Sanatçı iyi derecede Almanca ve İngilizce dillerine vakıftır.

 

 NİHAN ATLIĞ SİMPSON/PİYANO

Yeni kuşaktan bir kadın bestecimiz olan Atlığ, yaratıcı çalışmalarının yanı sıra, İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı kompozisyon bölümünde 24 yıl öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

Müziğe küçük yaşlarda başlaması babası Prof. Dr. Nevzat Atlığ’ın yönlendirmesiyle olmuştur.

İlk müzik derslerine altı yaşındayken ünlü eğitimcimiz ve müzik yazarımız Halil Bedii Yönetken’le başlayan Atlığ, 1967 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı piyano bölümüne girmiş, Meral Yapalı, ve Ferdi Statzer ile piyano çalışmıştır. 1977’de, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na geçerek kompozisyon bölümünde Öğrenim yapmaya başlamış, burada Ahmed Adnan Saygun, İlhan Usmanbaş, Cengiz Tanç ,Cevat Memduh Altar ‘ın öğrencisi olarak konservatuarın Kompozisyon (Bestecilik) Yüksek bölümünü 1984 yılında başarıyla tamamlamıştır..

1986 yılında MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Kompozisyon bölümünde master derecesini tamamlamış,1990 yılında ise aynı üniversiteden Sanatta Yeterlik (Doktora) derecesi almıştır.

1984 yılından 2008 yılına kadar MSGSÜ Devlet Konservatuvarında solfej,armoni, müzik teorisi,analiz ,piyano derslari vermiştir. 2008 yılında Bodrum a yerleşmiştir. KARYA KÜLTÜR ve SANAT DERNEĞİ kurucu üyeleri arasında bulunmaktadır..Derneğe bağlı olan KARSANAT MÜZİK STÜDYOSUNU Gülderen Erdoğmuş ile birlikte kurmuş ve aynı stüdyoda çalışmalarını halen sürdürmektedir.

 

Esen Demirci-Photograph

ESEN DEMİRCİ DEVECİ/ŞAN EĞİTMENİ

1984 İstanbul doğumlu Esen Demirci, müzik eğitimine 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yarı Zamanlı Müzikal Bölümü ile başladı. 2002 yılı itibariyle, aynı üniversitenin Opera Bölümü’ne başladı ve burada Prof. Müfit Bayraşa  ve Prof. Güzin Gürel ile eğitimini tamamladı. 2009 yılında Siemens Opera Yarışması birincilik ödülünü kazanarak, Almanya’nın Karsruhe Operası Genç Artist programında çalışmaya başladı. 2010-2012 yılları arasında ise Nürnberg Operası’nda çalışan mezzosoprano, Almanya’da bulunduğu süre boyunca Prof. Donald Litekar ve Prof. Jan Hammar ile çalıştı. Burada seslendirdiği roller arasında Carmen-Mercedes, Die Zauberflöte-3. Çocuk, Madame Butterfly-Kate Pinkerton, Die Tote Stadt-Lucienne, Der Ferne Klang-Milli, Hansel und Gretel-Sandmannchen, Euryanthe-Bertha, Iphigénie en Tauride-Artemis gibi roller ve birçok konser bulunuyor. 2011 yılında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile Bacalov’un Misa Tango eserinde ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Mozart Requiem’de mezzosoprano partisini seslendirdi. 2012 yılında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile Sonbahara Veda Konseri’nde aryalar ve Antonio Pirolli şefliğinde gerçekleşen Rossini Stabat Mater konserinde mezzosoprano partisini seslendirdi. 2012 ve 2013 yıllarında İstanbul Opera Festivali’nde Paolo Villa şefliğinde Vivaldi’nin Beyazıt operasında “Irene” rolünü üstlendi. Aldığı ödüller arasında İzmir Genç Solist Yarışması’nda ve Sedat Gürel-Güzin Gürel Vakfı Lied Yarışması’nda mansiyon ödülü, ayrıca Georg Solti Vakfı 2009 yılı destek bursu bulunuyor. 2015 yılından beri Karsanat Başkanlığı’nı sürdüren sanatçının Bodrum’da verdiği konserler arasında VI. ve VII. Barok Festivaller, Colorata Şan Resitali, İtalyan Bel Canto-İspanyol Şarkıları ve Arjantin Tangoları Konseri ve Müzikal Konserler bulunuyor. Ayrıca 2015 yılında, Karya Barok Topluluğu’nun Almanya-Coburg’da gerçekleştirdiği dört konserlik Şato Konserleri turnesinde de solist olarak yer aldı. Temmuz ayında gerçekleşen Datça-Knidos Antik Tiyatrosu açılışında Münif Akalın şefliğindeki Muğla Belediyesi Orkestrası ile Barok aryalar seslendirdi.  Halen Karsanat Müzik Stüdyosu’nda şan dersleri veren ve Bodrum kış dönemi konserlerine hazırlanan Esen Demirci, Mart ayı itibariyle Prof. Dr. Nevzat Atlığ ile Klasik Türk Müziği derslerine başlamıştır.

ÇİĞDEM EPİKMEN/VİYOLA SANATÇISI

Müzisyen bir ailenin çocuğu olarak, 7 yaşında eğitim alarak piyano çalmaya başladı. 1976 yılında Mimar Sinan Devlet Konservatuarı Viola Bölümüne girerek, 1987’de mezun oldu. Eğitim yıllarında İngiltere, Almanya, İskoçya’da master-classlara katıldı. İsveçte Goothebark Opera Bale Orkestrası’nda kısa bir süre çalıştı.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda, Milli Reasürans Orkestrası’nda çalıştı. 1987-2017 arasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda viyola hocası olarak görev yaptı. 30 yılda 18 öğrencisini tam zamanlı eğitimle viyolacı olarak mezun etti. Bunların birçoğu halen yurt dışında, farklı ülkelerde başarı ile çalışmalarını yürütüyorlar. İstanbul’da da viyola grup şefliği yapan öğrencileri bulunmakta. Bu örencilerinden ikisi, 2016 yılında Karsanat’ın düzenlediği “Genç Yetenekler” adlı konseri verdiler.


YONCA DİNÇER/PİYANO

Piyano eğitimine Hülya Saydamla başladı. Küçük yaşta yine müzisyen olan babası Turgut Dalar’ın teşvik ve desteğiyle İstanbul Radyosunda emisyonlara başladı. İstanbul Devlet Konservatuarı’nda Judith Uluğ’nun piyano ve oda müziği sınıfından mezun olduktan sonra,  Graz Yüksek Müzik okuluna PROF.Walter Kamperin sınıfına kabul edildi. Sağlık nedeniyle uzun yıllar piyano kariyerine ara vermek zorunda kaldı. Daha sonra TRT İstanbul Radyosu Gençlik Korosunda Gökçen Koray yönetiminde koropetitör olarak çalıştı.

1988 yılında tekrar yüksek bölümü bitirmek üzere İ.Ü.Devlet Konservatuarına girdi, aynı zamanda ders vermeye başladı. PROF. Ergican Saydam’ın sınıfından mezun olduktan sonra uzun yıllar öğretmenliğe devam etti. 2016 yılında emekli olduktan sonra Bodrum KARSANAT’ın üyesi olarak çalışmalarına devam etti. Halen Karsanat Sanat Kurulu Üyesi  olup, çeşitli konserlerde piyanist olarak yer almaktadır.

2 yorum

 1. Merhaba
  Benim yaşım 25 müzik eğitimi için belki geç kaldım ama eğitim almak istiyorum. Bi görüşmek isterim sizlerle..

  • Rezzan Şebin

   Merhaba,

   2 ve 4 marttaki konserlerimizde de görüşebiliriz. Nihan Atlığ Simpson Hocamızla görüşebilir ya da 0532 613 32 36 nodan Nihan HAnım’a ulaşabiliriz. İyi günler dileriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.