MÜZİKAL KONSER

“Barok Solistleri’nin Broadway Yolculuğu”

Bodrum’da Barok Müzik Festivali ile seslerini duyurmuş olan solistlerimiz bu kez bize çok farklı bir repertuar sunacaklar.
Müzikte ‘kontrast’ ve ‘tonalite’ kavramının ilk defa kullanıldığı, yepyeni bir ritmik ve armonik yapı ile, insan sesi ve eşlik görevi gören enstrumanların ilk defa birleştiği Barok Dönem, Opera sanatının ve günümüzdeki müzikal yapının temellerini atıldığı dönemdir.
Dinleyici için bir Barok Dönem aryası ile Müzikal şarkısı arasında duyuş olarak büyük bir fark olmakla beraber, bazen bir şarkıcı için çok benzer hisler yaratabilir. Aradan geçen 1,5 yüzyıl, Opera Sanatı’nın olmazsa olmazı olan ‘büyük ses’ arayışının yerini, tekrar doğallığa bırakır. Buna bir de dans ve oyunculuk eklenir. Opera sahnesinde çok da inandırıcı olmayan bir pozda, hareketsiz durarak aryalarını seslendiren şarkıcıların yerinde, karakterin duygusunu adeta bir tiyatro oyuncusu kadar dışavurabilen ve bunun yanında dans edebilen sanatçılar vardır. Bu uzun yolculuğun sonunda, zamanın ve bestecilerin ellerinde şekillenen Müzikal Tiyatro, adıyla bütünleştiği Broadway’de doruk noktasına ulaşır.
Karya Barok Solistleri olarak ilkini Almanya-Coburg’daki Şato Konserleri turnesinde gerçekleştirmiş olduğumuz Müzikal Konseri’mizi bu kez, bizden Vivaldi, Handel, Purcell dinlemeye alışık olan Bodrum’lu dinleyicilerimizle paylaşmak ve Broadway’de sahnelenen eserlerden seçtiğimiz parçalarla bu yolculuğa birlikte çıkmaya davet ediyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.