Anasayfa > Basında Biz > Söz Müziğin Efendisidir

Söz Müziğin Efendisidir

Karsanat Derneği 19 Mart Cumartesi akşamı saat 19.00 da Marmara Koleji’nde  “Bahar Konseri”ne hazırlanıyor.

Konserin ikinci bölümü ‘Lied’lerden oluşuyor diye duyduk. Dernek Başkanı opera sanatçısı Gülderen Erdoğmuş’a , bu “lied” nedir diye sorduk ve öğrendik.

Ropörtaj: Rezzan Şebin

Gülderen Erdoğmuş: İtalyan müzisyen  Claudio Monteverdi’nin bir sözü vardır: “Söz müziğin efendisidir”. Aynı gelenek aslında bizde de var. Halk ozanlarımızı bir hatırlarsak, “Lied”i daha iyi anlarız.

Rezzan Şebin: İsterseniz siz bizi, cumartesi akşamı gerçekleşecek konserinizin ikinci bölümünden bahsederek aydınlatın.

G.E: Evet, ikinci bölümümüzü şan sanatının  önemli bir kolu olan LİED’lere ayırdık. “The Unkown” albümünden üç Lied’e yer verdik.

Bodrum’da herhalde yine bir ilk olacak. Lied, kelime anlamıyla Almanca’da şarkı anlamına geliyor. Özellikle Almanya ve Orta Avrupa’da şiirlerin müzik eşliğinde sunulması ve müzikle yorumlanması gelenekselleşmişti (Minnesaenger ve Troubadour’lar) Biraz önce de dediğim gibi,  ozanlarımızı düşünürsek, aynı gelenekler bizde de var. 19.Y.Y da Franz Schubert LİED akımına öncülük ederek, ünlü şiirleri çok sesli eşlikle yazmış ve  yüzlerce Lied bestelemiştir. Alman Müzik literatüründe bu eserler “Kunstlied “ olarak geçmekte ve bir müzik formu olarak kabul edilmektedir.

R.Ş:  Bu form sadece Orta Avrupa’da mı var.

G.E:  Hayır. Diğer tüm çoksesli müzik bestecileri de bu formda birçok Lied bestelemiş ve bestelemektedirler. Türk bestecilerimizin de bu formda yazılmış birçok eserleri vardır.  20.Y.Y.ünlü Alman bestecilerinden Kurt Weil, hayat arkadaşı Lotte Lenya’nın sıra dışı hayat serüvenleri ve ayrıca Bertolt Brecht’le yollarının kesişmesi  bugün kült eserler olarak kabul edilen “3 Kuruşluk Opera” ve “Mahagonny Şehrinin Yükselişi ve Çöküşü” gibi birçok  eserin varolmasına sebep olmuştur. Ünlü besteci, birçok opera,operet, kantat, müzikal, film müzikleri ve Liedler bestelemiştir.

R.Ş: Bodrum’da bir ilk olan Liedli gece, sadece bu konserle mi sınırlı kalacak. Kurumsal olarak emekli olmanıza rağmen, hiç boş durmayıp, sanat ve sanatçılar adına sürekli projeler üretiyorsunuz. Mutlaka yeni bir şeyler vardır sizde.

G.E: Dernek olarak hedeflerimiz ve amaçlarımız doğrultusunda çalışıyoruz elbette. Şahsi olarak da, birikimlerimi bir potada eritmeye çalışıyorum elimden geldiğince. Ve tabii imkanlar doğrultusunda. Konserimizin son bölümünde  “Kurt Weill ile bir Akşam” ı izleyeceksiniz. Önümüzdeki yıl sahnelemeyi düşündüğümüz müzikli gösterinin bir özeti gibi düşünebilirsiniz. Bu projemizin üzerinde çalışıyorum halen.

R.Ş: Verdiğiniz bilgilere teşekkür etmeden önce, kısaca konseriniz birinci bölümüne de yer versek.

G.E: Bu yıl KARSANAT Bahar konserimizin birinci bölümünü, daha önce üç kere konuk ettiğimiz ve konuk solistlerimize piyanosuyla eşlik eden  genç yeteneklerimizden Ahmet Sait Karabulut’a ayırdık. Bodrumlular’la buluştuğu konserlerimizde , tadı damağımızda kalan mini soloları ne bizlerin, ne de sanatseverlerimizin belleklerinden silinmedi. A.Sait Karabulut bir yandan konser piyanisti olarak eğitimini sürdürürken, diğer yandan da  konuk korrepetitör olarak İzmir Devlet Opera ve Bale’sinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu güzel konsere, tüm sanatseverleri bekliyor, Yarımada Gazetesi’ne de katkılarından ötürü teşekkür ediyorum.

KAYNAK: YARIMADA GAZETESİ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.