Anasayfa > Basında Biz > TÜRK MÜZİĞİ’NDE GENÇ SESLER

TÜRK MÜZİĞİ’NDE GENÇ SESLER

Karya Kültür ve Sanat Derneği (KARSANAT) düzenlediği “Gönülden Nağmeler” adlı Türk Müziği konserinde, genç ve yeni seslerle sanatseverleri buluşturdu.

Karsanat, cumartesi akşamı Marmara Kolejinde “Gönülden Nağmeler II” adlı Türk Müziği Konseri’nde altı genç sanatçıyı konuk etti. Prof.Dr. Nevzat Atlığ’ın ( Devlet Sanatçısı) sanat yönetmenliğinde gerçekleşen konserde, Atlığ’ın mesajı sanatçının kızı tarafından okundu. Aynı zamanda derneğin yönetim kurulu üyesi olan Nihan Atlığ Simpson da piyanist ve besteci.  Nevzat Atlığ’dan gelen mesaj şöyle: “Sayın müzikseverler. Kurucu üyesi   ve danışmanı olduğum  Karsanat ,bu akşam huzurunuza Türk Müziği Konseri ile çıkıyor. Karsanat  faaliyete  geçtiği  günden  itibaren Bodrumlu sanatseverlere çeşitli  etkinliklerle hitap etmeyi önemli bir görev kabul ederek  bunu yerine getirmeye çalıştı. Yılın her  mevsiminde gerçekleştirilen sanat etkinlikleri  ile  Bodrum’un bir  sanat merkezi haline gelişi, Bodrum  ve  Bodrumlular  için bir sevinç kaynağı olduğu kadar bir övünç kaynağı da olmaktadır. Zira  bu sonuca  Belediye Başkanlığı, Marmara Koleji başta olmak üzere diğer kuruluş ve kurumlar  ile  siz Bodrumluların ilgi  ve  desteği sayesinde  ulaşılmıştır. Bodrumda yerleşik sanat merkezleri arasında Türk  Müziği eğitimi veren dernekleri de saymak gerekmektedir.Verdikleri konserler  ve  çalışmalar ile Türk Müziğine  hizmet  etmektedirler. Sayın müzikseverler,  bu akşam dinleyeceğiniz sanatçıların hepsi İstanbul  Teknik Üniversitesi Türk  Müziği Devlet  Konservatuvarı  mezunu  gençler olup sanatlarında  başarılı bir düzeye  sahiptirler.

Başarılı bir konser sunacakları inancıyla sizleri onlarla başbaşa  bırakıyorum. Derin saygılarımla.”

YENİ VE GENÇ BİR SES

Solistlere eşlik eden saz sanatçıları, yurt içinde ve dışında verdikleri konserler ve yaptıkları müzik araştırmalarıyla ile ünlenen 3 DEM grubunun üyelerinden Bilen Işıktaş (ud), Mert Demircioğlu ( kanun), Uğurcan Sesler (viyolonsel), Yılmaz Kemancı ( keman ) idi. Solist sanatçılar ise, yine 3 dem grubunun üyesi Sami Dural ve çalışmalarını 2009’dan bu yana Karsanat  Şan Stüdyo’sunda sürdüren Özge Eyüpoğlu idi. Eyüboğlu seslendirdiği parçalarla ve sesi ile izleyicileri büyüledi. İlk defa bir konserde solist olarak sahne alan genç sanatçı, aynı zamanda lise eğitimini de Marmara Kolejin’nde tamamlamış. Konservatuvardan mezun olduktan sonra da, okuduğu lisede Marmara Koleji’nde öğretmen olarak göreve başlamış. Dernek başkanı opera sanatçısı Gülderen Erdoğmuş da, konser bitiminde Marmara Koleji Müdürü Ömer Çekmeceligil’i sahneye davet ederek “2 yıldır konserlerimiz için okulun konser salonunu bizlere açan , eğitim kadar sanatı da önemseyen , bizlere her zaman destek veren Sayın Ömer Çekmeceligil’e teşekkür plaketini, yine bu okulun öğrencisi ve şimdi de öğretmeni olan, genç yetenek Özge Eyüboğlu verecek “ dedi.

Konserde, ünlü besteciler Dede efendi, Tanburi Mustafa Çavuş, Avni Anıl, Saadettin Kaynak, Alaeddin Yavaşça, Bimen Şen, Yorgo Bacanos, Selahattin Pınar, Cevdet Çağla, Muallim İsmail Hakkı Bey, Rüştü Şardağ ve Yusuf Nalkesen’den eserler yer aldı.

Haber: Rezzan Şebin Foto: Dilek Cebeci 

Kaynak. YARIMADA GAZETESİ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.